Alarm sistemi parçaları nelerdir?

Hırsız Alarm Sistemi Bileşenleri

Hırsız alarm sistem ekipmanları, kurulum yapılacak olan yerin yapısına göre; evofisbankaokul vb. şekillenmektedir. Hırsız alarm sistemlerine; duman dedektörügaz dedektörüısı dedektörü gibi  yangın alarmı ya da tıbbi acil durum cihazları da dahil edilebilir.

Hırsız alarm sistemi bileşenlerikontrol panelituş takımıharici sirendahili sirenpır dedektörü (pasif InfraRed), manyetik kontakpanik butonudarbe dedektörüsu baskın dedektörücam kırılma dedektörüGSM/GPRS modülü ve uzaktan kumandadır.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli, yapıları gereği hırsız alarm sisteminin beynidir. Kontrol paneli, hırsız alarm sistemini devreye alan ya da devreden çıkartan, sisteme bağlı her cihaz ile iletişim kuran ve bir ihbar durumunda alarm izleme merkezi, polis vb. aramaları gerçekleştiren cihazlardır. Kontrol paneli, elektrik kesintilerine ya da kablo kopmalarına karşı önlem olarak içine yerleştirilmiş olan akü sayesinde uzun süre daha çalışabilir.

Tuş Takımı

Kontrol panellerine bağlı olarak çalışan, şifre girmeye yarayan cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde alarmı aktif ya da pasifkonuma alabilirsiniz.

Harici Siren

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Harici sirenleryapının dışarısına monte edilir.

Dahili Siren

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Dahili sirenleryapının içerisine monte edilir.

PIR Dedektör (Hareket Sensörü)

Pır dedektörler, hırsız alarm sistemi devrede olduğu süre boyunca yaymış olduğu InfraRed ışınlar sayesinde belirli bir alanı korumaktadırlar. Pır dedektörler hareket algıladıkları zaman devreye girerler.

Manyetik Kontak

Manyetik kontak, kapı ve pencerelere monte edilirler. Manyetik kontak, birbirine bitişik monte edilmiş iki parçadan oluşur. Cihazın bir kısmı kapıya ya da pencereye, diğeri de kapı çerçevesine ya da pencere eşiğine monte edilir. Bir kapı ya da pencere kapatıldığında, sensörün iki kısmı bir araya gelerek bir güvenlik devresi oluşturur. Manyetik kontak, kapı ya da pencerenin açılması halinde devreye girer.

Panik Butonu

Panik butonu, kişinin hırsızlık durumunu algılaması ya da acil durumlarda sağlık ekiplerine haber verme gibi ihtiyaçlar için kullanılır. Buton ve çekme tip panik butonları mevcuttur. Evlerde daha çok hasta ve yaşlıların alarm panelinde erişemeyeceğinden dolayı kolayca izleme merkezine sinyal gönderebilmeleri için kullanılır. İş yerlerinde, kuyumcu gibi değerli eşyalar satan veya eczane gibi geç saatlerde nöbetçi olan işletmeler için soygun esnasında hızlıca alarm merkezine sinyal göndermek için panik butonları kullanılır.

Darbe Sensörü

Darbe sensörü, adından da anlaşılacağı üzere darbe ve sarsıntılara karşı duyarlı olan cihazlardır. Darbe sensörü, kapının zorlanması vb. gibi durumlarda devreye girer.

Su Baskın Dedektörü

Su baskın dedektörü, adından da anlaşılacağı üzere su baskınlarına karşı korunmak için kullanılırlar. Su baskın dedektörü, üzerindeki elektrotlara suyun teması halinde devreye girer.

Cam Kırılma Dedektörü (Glass Break)

Cam kırma dedektörleri, camın kırıldığı anda çıkan sesi algılayarak ihbar veren cihazlardır. Cam kırılma dedektörünün yanlış alarm vermesini önlemek için hassasiyet ayarı yapılabilmelidir.

GSM/GPRS Modülü

GSM/GPRS modülükişialarm izleme merkeziemniyet vb. dış aramaları gerçekleştirebilmek amacıyla iletişimi sağlayan cihazlardır. GPR/GSM modülü, kablolu telefon hattının olmadığı yerlerde kullanılır.

Uzaktan Kumanda

Uzaktan kumanda, hırsız alarm sistemini panele ya da tuş takımına değmeden, uzaktan devreye almaya ya da devre dışı bırakmaya yarayan cihazdır. Uzaktan kumanda ayrıca panik butonu olarak da kullanılabilir.


Whatsapp Destek

Serdar

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?