Hırsız Alarm Sistemi Nedir?

Hırsız alarm sistemleri, yapıları ve yapıların çevresini hırsızlara ve diğer davetsiz misafirlere karşı korumak için tasarlanmış olan elektronik güvenlik sistemleridir.

Hırsız alarm sistemleri, siz uzaktayken evinizde, ofisinizde ya da depo vb. yerleri ve bu yerlerde bulunan değerli eşyalarınızı hırsızlara ve davetsiz misafirlere karşı korumak için tasarlanmıştır. Hırsız alarm sistemleri, yapıları ve yapıların çevresini, kapı ve pencere gibi giriş noktalarını güvence altına alarak korumaktadır. Hırsız alarm sistemleri, olağan dışı bir durum tespit ettiği anda alarm verir.

Hırsız alarm ürünleri; akıllı ev sistemleri, aydınlatma, güvenlik kamera sistemleri, geçiş kontrol sistemleri, rack kabinet, seslendirme ve acil anons sistemleri, telefon / santral sistemleri, tv / uydu sistemleri, yangın alarm sistemleri ve yapısal kablolama ürünleri ile birlikte zayıf akım sistemleri içerisinde yer almaktadır.

Açıklanan rapora göre; hırsızların korunmasız evlere, elektronik güvenlik sistemine sahip olan evlere oranla üç kat daha fazla saldırdığı ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki ülkemizde, hırsız alarm sistemlerini; önceden planlı olarak kurduranların oranı %30 iken, hırsızlık olayı ile karşı karşıya kaldıktan hemen sonra kurduranların oranı ise %70‘tir. Eğer siz de bir alarm sistemi kurdurmak istiyorsanız ilk ve en önemli tavsiyemiz; anlık olarak karar vermemeniz ve satılan hırsız alarm ürünlerini ve kurulum yapan firmaları iyice incelemeniz olacaktır. Karar vereceğiniz sistemin korunmak istenen yer için yeterli olması ve düzenli çalışması gerektiği gibi, kurulum yapacak olan firmanın da yeterli bilgi ve birikime sahip olması son derece önemlidir.

Bizler de bu yazımızda sizin için; “hırsız alarm sistemi nedir ve nasıl olmalıdır” sorularını inceledik.

Hırsız Alarm Sistemi Nedir?

Hırsız alarm sistemleri, yapıları ve yapıların çevresini hırsızlara ve diğer davetsiz misafirlere karşı korumak için tasarlanmış olan elektronik güvenlik sistemleridir. Hırsız alarm sistemleri, yapıları ve yapıların çevresini, kapı ve pencere gibi giriş noktalarını güvence altına alarak korumaktadır. Hırsız alarm sistemleri, olağan dışı bir durum tespit ettiği anda alarm verir. Günümüzde; kablolu ve kablosuz olmak üzere iki çeşit hırsız alarm sistemi vardır.

Hırsız Alarm Sistemi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir hırsız alarm sistemi; korunmak istenen yapıyı ve çevresini korumalı, olağan dışı bir durum tespit ettiğinde alarm vererek sizi ve çevrenizi uyarmalı, eğer uzaktaysanız arama yaparak size bildirimde bulunmalı ve polis çağırmalıdır ve sistemin kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca kurulan hırsız alarm sistemi, iyi bir alarm izleme merkezine bağlanmalıdır.

İyi bir hırsız alarm sistemi çağın gerektirdiği şekilde uzaktan; izlenebilmeli ve yönetilebilmelidir. Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun sistemi etkinleştirebilir ya da devreden çıkartabilirsiniz.

Kablolu olarak kurulan hırsız alarm sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için yapısal kablolama bir hayli önemlidir. Sorunlu bir altyapı sorunlu bir sistem demektir. Kablosuz olarak kurulacak hırsız alarm sistemlerinde ise; cihazların dahili batarya ömrü ve sinyal kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra; doğru ve bilinçli kullanım da iyi bir güvenlik sisteminin olmazsa olmazıdır.

Kurulum yapan firmalar kullanıcılara hırsız alarm sistemlerinin nasıl çalıştığına dair eğitim vermelidir. Eksik ya da yanlış bilgi sonucunda sistem çalışması gereken yerde devre dışı kalabilir ya da yanlış alarm verebilir. Yanlış alarmlarsonucunda çıkacak gürültü çevremizi rahatsız edeceği gibi, kolluk kuvvetlerini de yok yere yormamıza neden olabilir.

Profesyonel bir şekilde izlenen bir hırsız alarm sisteminiz varsa, yapı çevresine koyacağınız uyarı ve işaretler hırsızları caydırma konusunda çok etkili olacaktır.

Hırsız Alarm Sistemi Bileşenleri

Hırsız alarm sistem ekipmanları, kurulum yapılacak olan yerin yapısına göre; ev, ofis, banka, okul vb. şekillenmektedir. Hırsız alarm sistemlerine; duman dedektörü, gaz dedektörü, ısı dedektörü gibi yangın alarm ya da tıbbi acil durum cihazları da dahil edilebilir.

Hırsız alarm sistemi bileşenleri; kontrol paneli, tuş takımı, harici siren, dahili siren, pır dedektörü (pasif InfraRed), manyetik kontak, panik butonu, darbe dedektörü, su baskın dedektörü, cam kırılma dedektörü, GSM/GPRS modülü ve uzaktan kumandadır.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli, yapıları gereği hırsız alarm sisteminin beynidir. Kontrol paneli, hırsız alarm sistemini devreye alan ya da devreden çıkartan, sisteme bağlı her cihaz ile iletişim kuran ve bir ihbar durumunda alarm izleme merkezi, polis vb. aramaları gerçekleştiren cihazlardır. Kontrol paneli, elektrik kesintilerine ya da kablo kopmalarına karşı önlem olarak içine yerleştirilmiş olan akü sayesinde uzun süre daha çalışabilir.

Tuş Takımı

Kontrol panellerine bağlı olarak çalışan, şifre girmeye yarayan cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde alarmı aktif ya da pasifkonuma alabilirsiniz.

Harici Siren

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Harici sirenleryapının dışarısına monte edilir.

Dahili Siren

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Dahili sirenleryapının içerisine monte edilir.

PIR Dedektör (Hareket Sensörü)

Pır dedektörler, hırsız alarm sistemi devrede olduğu süre boyunca yaymış olduğu InfraRed ışınlar sayesinde belirli bir alanı korumaktadırlar. Pır dedektörler hareket algıladıkları zaman devreye girerler.

Manyetik Kontak

Manyetik kontak, kapı ve pencerelere monte edilirler. Manyetik kontak, birbirine bitişik monte edilmiş iki parçadan oluşur. Cihazın bir kısmı kapıya ya da pencereye, diğeri de kapı çerçevesine ya da pencere eşiğine monte edilir. Bir kapı ya da pencere kapatıldığında, sensörün iki kısmı bir araya gelerek bir güvenlik devresi oluşturur. Manyetik kontak, kapı ya da pencerenin açılması halinde devreye girer.

Panik Butonu

Panik butonu, kişinin hırsızlık durumunu algılaması ya da acil durumlarda sağlık ekiplerine haber verme gibi ihtiyaçlar için kullanılır. Buton ve çekme tip panik butonları mevcuttur. Evlerde daha çok hasta ve yaşlıların alarm panelinde erişemeyeceğinden dolayı kolayca izleme merkezine sinyal gönderebilmeleri için kullanılır. İş yerlerinde, kuyumcu gibi değerli eşyalar satan veya eczane gibi geç saatlerde nöbetçi olan işletmeler için soygun esnasında hızlıca alarm merkezine sinyal göndermek için panik butonları kullanılır.

Darbe Sensörü

Darbe sensörü, adından da anlaşılacağı üzere darbe ve sarsıntılara karşı duyarlı olan cihazlardır. Darbe sensörü, kapının zorlanması vb. gibi durumlarda devreye girer.

Su Baskın Dedektörü

Su baskın dedektörü, adından da anlaşılacağı üzere su baskınlarına karşı korunmak için kullanılırlar. Su baskın dedektörü, üzerindeki elektrotlara suyun teması halinde devreye girer.

Cam Kırılma Dedektörü (Glass Break)

Cam kırma dedektörleri, camın kırıldığı anda çıkan sesi algılayarak ihbar veren cihazlardır. Cam kırılma dedektörünün yanlış alarm vermesini önlemek için hassasiyet ayarı yapılabilmelidir.

GSM/GPRS Modülü

GSM/GPRS modülü; kişi, alarm izleme merkezi, emniyet vb. dış aramaları gerçekleştirebilmek amacıyla iletişimi sağlayan cihazlardır. GPR/GSM modülü, kablolu telefon hattının olmadığı yerlerde kullanılır.

Uzaktan Kumanda

Uzaktan kumanda, hırsız alarm sistemini panele ya da tuş takımına değmeden, uzaktan devreye almaya ya da devre dışı bırakmaya yarayan cihazdır. Uzaktan kumanda ayrıca panik butonu olarak da kullanılabilir.

güvenlik kamerası, kamera sistemleri,  alarm sistemleri


Whatsapp Destek

Serdar

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?